Cdt. August Bruguera
Seramik Restorasyonlarda Yeni Perspektif

Estetik bir tedavi yapmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Boş, beyaz sayfaya bakan bir yazarın hissettiklerine benzer bir his yaratır. Tedavi protokolleri ve belirlenmiş basamaklar iş akışını kolaylaştırır. Bu sunumda, bizi başarıya götüren ve küçük basamaklar halinde birbirini takip eden tüm protokolleri hızlıca gözden geçirip, tedavi için kullanılan malzemeler üzerinde duracağız. Fonksiyon ve estetik, materyal seçimimizi belirleyen en önemli iki parametredir. Ancak bize her iki parametreyi de sağlayan bir materyal var mı sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Biliyoruz ki her amaca uygun bir materyal bulunmamaktadır, öyleyse her vakada bu iki ihtiyacı da karşılayacak bir materyal seçmeliyiz.


August Bruguera 1983-1985 yılları arasında Barselona'da Cajal Dental Teknolojiler Okulunda Protez teknisyenliği eğitimi aldı. Almanya'da (Klaus Muterthies), İtalya'da (Mario Chiodini ve Giovanni Furno) ve İsviçre'de (Willi Geller) özel laboratuarlarda ileri eğitimler aldı.

ACADEN Onur üysesidir. Uluslararası yayınlar yapan dergilerde çok sayıda makalesi bulunmaktadır. 43 ülkede ulusal ve uluslararası kongrelerde 500'ün üzerinde konuşma ve workshop yapmıştır. İspanya'da yayınlanan "Dental Dialogue" dergisinin ve Brezilya'da yayınlanan "Estetica" dergisinin editörlerinden biridir. İspanyolca, İngilizce, Almanca ve Korece yayınlanan "Shades - a world of colours" kitabının yazarıdır. Dr. Sidney Kina ile birlikte İspanyolca, Portekizce, İngilizce, İtalyanca ve Japonca yayınlanan "Invisible, restauraciones cerámicas" isimli bir kitap yazmıştır.

1999-2002 yıllarında Barselona Üniversitesi'nde Dr. Tomas Escuin'in mezuniyet sonrası eğitim programında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2003 yılında "Bisturí de oro" ödülüne layık görülmüştür.

August Bruguera, Barselona'da "Laboratorio August Bruguera" isimli diş laboratuarı ve eğitim merkezinin sahibi, İspanya'da "Dental excellence" gurubunun yöneticisidir.